2017 Sesli Arama Seo'yu Nasıl Etkileyecek ?

2017 Sesli  Arama Seo'yu Nasıl Etkileyecek ?

Geçtiğimiz yıllarda Siri gibi pek çok "asistan" hayatı kolaylaştıran kişisel asistanlar ile tanıştık. Telefon ve hatta bilgisayarlarımızdan gerçekleştirdiğimiz bu konuşmalar sayesinde ağzımızdan çıkan seslere göre sanki bir canlı gibi bizi anlayan ve interaktif cevap veren sistemler geliştikçe gelişti ve  bir süre sonra bir bağımlılık haline geldi. Hayatımızı kolaylaştırma noktasında gün geçtikçe yeni teknolojiler yeni sektörler türüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre 2015 yılında sesli arama bir ay gibi kısa süre içinde sıfırdan 50 milyar aramaya kadar çıkmıştır. Bu istatistik hiç de azımsanacak gibi değildir. Geçtiğimiz günlerde ise Google günümüzde mobil üzerinden yapılan aramaların yüzde yirmisinin sesli aramalardan oluştuğunu ve bu oranın günden güne yükseldiğini bildiriyor.

Peki sesli arama içinde bulunduğumuz seneyi ve ileriki dönemleri nasıl etkileyecek? Hangi konular öne çıkıyor olacak ve nelere dikkat etmemiz gerekecek?

Mobil kullanımı müthiş bi şekilde artıyor

Google’ın mobil kullanım konusundaki duyurusunu da göz önünde bulundurduğumuzda genel olarak küresel olarak yapılan aramaların yarısı mobil üzerinden gerçekleşmektedir.

Bu yarı yarıya oran bile Google’a yetmiş olmalı ki mobil öncelikli indeksleme anlayışını bize ve çoğu sektördeki pazarlamacılara şimdiden tanıtmaya ve benimsetmeye başladı.

Google sesli aramayı benimsemeden önce yapmanız gereken Google’ın mobil uyumlu testine girmek olabilir. Bunu kontrol etmek için baya bir site ve araç bulunuyor, siteniz için bir proje üretip anahtar kelimeleri hedefleyip ilgili sayfayı seçerek sitenizi gerekli testlerden geçirip testi tamamlayabilirsiniz. Bu noktada teknik özellikleri göz önünde bulundurup sayfa kullanılabilirliğini gözden geçirmenizde fayda var.

Kullanılabilirliğin yanı sıra bütün kaynaklarınızı kontrol edin ve mobil sitenizin CSS, JavaScript, görsel dökümantasyonlar ve  içeriklerini engellemediğinden emin olmalısınız. Ayrıca pek çok mobil Flash’ı desteklemediği için Flash kullanmamayı da düşünebilirsiniz. Bununla ilgili olarak "Flash Web Sitelerin Devri mi Kaldı ?" yazımıza göz atabilirsiniz.

Anahtar kelime ve sese karşı arama sonuçları 

Kullanıcılar klavye aracılığıyla aradıkları kelimeleri ya da içerikleri sesli aramada başka bir şekilde arayabilir. Bilindik bir dil kullanımı yerine doğal sesler ve sorular ortaya çıkabilir. Bu konuda Rank Tracker adlı araç size oldukça yardımcı olabilir.

Sohbet odaklı içerikler

Yazarken belli kalıplar kullanarak yazışıyoruz, öyle değil mi? Ancak işin içine ses girerse durum nasıl olacak ?

SEO uzmanlarının belirlediği kurallara göre ses öne çıktığı an içeriği tekrar tasarlamak gerekiyormuş. Müşterinizin konuşma tarzını anladıktan sonra daha sağlıklı bir yol izleyebilmelisiniz.

İkinci olarak, kullanıcılar genellikle acil bir şekilde arama yapma ihtiyacı duydukları için sesli aramayı hızlı bi şekilde kullanıyor.Çünkü pratik ve uğraştırıcılığı klavyeye göre minimum seviyede. Google bu anları "mikro-anlar" olarak isimlendirip 4 çeşitte sınıflandırıyor. 4 çeşit bilmek, gitmek, yapmak ve satın almak eylemlerine odaklanmış durumda.

Konum hala önemini  koruyor

Konum aramaların neredeyse yüzde sekseninde oldukça önemli bir rol oynuyor.Ve google bu önemli konuyu hiçde es geçecek gibi değil. Sesli aramaların çoğunun bile konum bazlı olduğunu düşünürsek bu sonuç oldukça normaldir. Konumun önem arz etmesi web sitenizin yerel arama için doğru bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini anlamına geliyor.

Web siteniz için Google My Business Page açıp açıklama, kategori ve görsel gibi bütün gerekli detayları yükleyerek işe başlarsanız seo konusunda size oldukça fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz. Yorumlar da bir o kadar önemlidir tabiki bu yorumlar konusunu es geçmemek lazım. Müşterilerden hep olumlu yorumlar almaya hedeflenmeliyiz. Fotoğraf bölümüne işletmenizi yansıtan ve aynı zamanda profesyonelliğini kuran görseller yüklemeye çalışabilirsiniz.

Son olarak, sesli aramayı şu şekilde özetlemek gerekirse : gerçekten çok yakın bir zamanda sanal asistanlar bizim için restoranda yer ayırtabilecek veya otellerdeki rezervasyonlarımızı kontrol edecek  hatta ve hatta  bilet satın alma işlemlerimizi bile gerçekleştirebilecek. 

  1. İbrahim Aslan
    İbrahim Aslan
    26 Haziran 2017 Pazartesi

    2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...