Freelance Web Tasarım

Kürekod görüldüğü üzere çalışma şekli freelance'dir. "Peki bu freelance nedir ?  Freelancer kime denir ?" gibi soruların cevabını bu yazıda size çok detaylı bi şekilde anlatmaya çalıştık.

Freelancer web tasarımcı bulmak çok kolay. Ama sürekli olarak çalışabileceğiniz güvenilir, projeyi zamanında teslim eden, ve işine gönlünü koyan sevgiyle kod yazan freelancer'ları bulmak zor. 2015 yılının sonunda aktif olarak hizmet veren ve gün geçtikçe müşterileri ve teslim edilen proje sayıları arttıkça bu işe verdiğimiz önemde artmaktadır.

Freelancer Web Tasarımcı ne demektir ? 

Freelance: serbest çalışmak anlamın gelir. Kelime, ingilizce "bağımsız savaşçı" demektir. Genel anlamıyla, bağımsız çalışan kişiye freelancer çalışan kişi denir ; Türkiyedeki resmi karşılığı serbest meslek erbabı olarak geçen kelime bilinenin aksine freelance yan gelip yatma amacında değildir, ay sonunda maaş veren biri olmadığı gibi başında bekleyip neyi nasıl yapacağına karışan biri de yoktur, normal işçi ile tek ve en büyük farkı budur. Geçim sıkıntısı yine vardır fakat sevdiği işi istediği boyutta yapma özgürlüğüne sahiptir.

Freelance çalışmanın avantajları nelerdir ?

Freelance eğer iletişim kanallarını doğru kullanırsa ve işi kaliteli bir biçimde devam ettirirse birçok avantajı vardır. Freelance çalışan kişi, zamanını kiralamadığı ve sadece yaptığı işle orantılı para kazandığı için, maaşlı çalışan kişilere göre daha özgür bir çalışma ortamına sahip olmuş demektir.İş yoğunluğu ve iş tercihleri kendi iradesine bağlı olduğu için kimseye hesap verme zorunluluğu gibi elzem bi durum yoktur.Çalışma saatleri kendi isteğine göre belirlendiği için, iş baskısı da olağan bir çalışana göre kısmen az olur. Öte yandan, bir işyerine bağlı olmadığı için, çalışan ve üstlerin baskısından da muaftır demektir. Tembellik yapma ve aşırı çalışma seçenekleri, her zaman önündedir (Genellikle sıradan bir elemana göre fazla çalışır). Bazen işi teslim etmesi için gecelere kadar dur durak bilmeden çalışan ferlancer'lar söylendiği gibi yan gelip yan yatmamaktır. Diğer bir yandan ise, bir yerde maaşlı olarak çalışan biri, ek iş olarak uzmanı olduğunuz alanda freelance olarak çalışabilir.Fakat gerçek anlamda freelance olması için kişinin bir kurumdan sabit maaş almıyor olması gerekir.  

Freelance çalışmanın dezavantajları nelerdir ?

Freelance çalışmanın özgürlük yanı dışardan güzel görünse bile kötü yanları da elbette vardır. En önemli sorun; Freelance çalışanlar için iş sürekliliği yoktur. Elinde iş bulunmadığı zamanlarda işi kendisi aramalı ve pazarlık gibi konuları da kendisi düşünmek zorundadır. Bu yüzden, sürekli bir gelir garantisi yok gibidir.Kimi zaman işler yoğun olurken, bazı dönemler günlerce, aylarca, para kazanamayabilir.

Öte yandan, eğer Freelance çalışan kendi imkanları ile sosyal güvenlik işlerini yaptırmamış ise, sosyal güvencelerden ve emeklilik hakkından mahrumdur. Diğer bir dezavantajı ise, emeğinin karşılığını almakta yaşayacağı muhtemel sorunlardır. Eğer Freelance çalışan, işini iyi bir sözleşme ile garanti altına almamış işe, parasına almada büyük sıkıntılar yaşayabilir. Freelance çalışanların büyük bir kısmı mevcut sistemdeki haklarını tam olarak bilmezler. Bu sebeple, kimi zaman işverenin sözü geçer ve hakkı yenilir.