Freelance Web Tasarımcının Fiyatı Nedir ki..?

Freelance Web Tasarımcının Fiyatı Nedir ki..?

Merhaba arkadaşlar bugünki yazımda sizlere freelance web tasarım sektöründe fiyatlandırmanın neye göre değiştiğini anlatmaya çalışacağım. Bir çok sektörde olduğu gibi tasarım işinde de freelance çalışmanın yükselişte olduğunu her fırsatta söylüyorum.

Freelance Web Tasarım KürekodEsnek çalışma saatleri ve evden çalışmak gibi cazip sebepler ki biz freelance olarak ofiste çalışıyoruz :) Ancak bu yükselişle birlikte, web tasarım dünyasında bütün freelance çalışanlar ve müşteriler aynı durumdan yakınıyor.

Rekabetle birlikte fiyatlardaki orantısızlık ve uçurum... Bazı tasarımcılar rekabet olayını yanlış değerlendirerek fazlasıyla düşük fiyatlar karşılığında web tasarım hizmeti vermeye devam ediyorlar. Ancak sadece rakip tasarımcılar açısından değil, müşteri tarafından bakınca da doğru fiyatlandırma yapmanın çok önemli olduğunu bilmeliyiz.

Freelance iş ilanlarını ve forumlara göz atıldığında 200 TL’ye web tasarım hizmeti veren tasarımcılar olduğu görülmektedir. Bu durum, işini ciddiye alan profesyonel tasarımcılar açısından gerçektende çok çok  üzücü bir durum.

Her ne kadar rakiplerinizin onlar olmaması gerekse de, hizmet kalitesiyle doğru orantılı olarak düşürdükleri bu miktar, bu konularda bilgili olmayan  müşterileri yanıltabiliyor. Yine de bilinçli müşteriler, web sitesinin istedikleri kalitede olması için gereken minimum ve maksimum fiyatı yaklaşık olarak bilirler. Bizde de dahil bir çok tasarımcı şu soruyla karşılaşmıştır: "web sitesini ne kadara yapıyorsunuz ?" Bu soruya cevap vermek sandığınız kadar kolay değil. Yazının devamında, website projeleriniz için fiyatlandırma yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl bir yol izleyeceğinizi okuyacaksınız. Özellikle de bu işe yeni başlayanların bu yazıyı dikkatle okumalarını tavsiye ediyoruz.

Web sitesini fiyatlandırmak

Bir web sitesi projesine fiyat biçmeden önce kendinize bazı sorular sormanız gerekiyor. Bu soruların cevabını vererek, alacağınız projenin bir anlamda fiyat analizini yapmış olmalısınız.

Ne kadar zamanınızı alacak?

Projeye fiyat belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli olay, zaman. Yapılan işin büyüklüğüne ve türüne göre alacağı zamanı yaklaşık olarak tahmin edebilmeniz gerekmektedir. Bu konuda aslında en kolay çözüm, projeyi saat üzerinden ücretlendirmek. Zaten yurt dışında bir çok freelance tasarımcı, aldıkları projeleri saat başına değerlendirerek çalışıyorlar. Ancak bu, ülkemizde pek tercih edilen bir çalışma sistemi olmadığından projeyi toplam zaman üzerinden değerlendirmek durumunda kalıyoruz. Yani bir web sitesi ne kadar çok zamanınızı alacaksa fiyatı da doğru orantılı olarak artırabileceğinizi bilmelisiniz.

Yeni iş almak için zamanınız var mı?

Bazen öyle dönemler oluyor ki, aynı anda bir çok proje üzerinde çalışmak zorunda kalıyoruz. Böylece yeni işlere burun kıvırdığımız oluyor. Böyle durumlarda halk dilinde çok kullanılan bir söz var: "milyar versen yapmam":) Ancak bu söz bu işte her zaman geçerli olmayabilir. Yeterli boş zamanınız yoksa, uykunuzdan ve kişisel aktivitelerinizinden fedakarlık etmeye değecek fiyatlar isteyebileceğiniz durumlar söz konusu olabilir. Tam tersi olarak da, zamanınız varsa boş kalmamak için projeyi normalinden daha düşük fiyatlarla almayı tercih edebilirsiniz. Bu duruma ticaret dünyasında fırsat maliyeti deniliyor.

Projenin gelecekteki potansiyeli nedir?

Alacağınız projeyi fiyatlandırırken, projenin gelecekteki potansiyeli de çok önemli. Eğer gerçekten çok tutacağına emin olduğunuz bir web projesi ise, bu işi kaçırmamak için normalden düşük bir fiyat isteyebilirsiniz. Böylelikle başlangıçta daha az kazanmış olsanız bile, zaman içinde bu proje size hem doğrudan hem de dolaylı olarak daha fazla kazandıracaktır.

Teknik destek verecek misiniz?

Ben web site işlerimi fiyatlandırırken müşteriye mutlaka iş sonrası düzenli olarak destek isteyip istemeyeceklerini soruyorum. Yani siteyi müşteriye teslim ettikten sonra, içerik yönetimi, sitenin bakımı ve güvenliği gibi bütün işleri müşteri üstlenecekse farklı fiyat veriyorum. Eğer web sitesinin bütün teknik desteği de bana ait olacaksa aylık destek ücreti talep edeceğim için proje fiyatını normalden daha düşük belirleyerek, teknik destek için alacağım aylık ücretten uzun vadeli kazanma yolunu tercih ediyorum. Siz de yeni website projesi alırken müşterinizle mutlaka bu konuyu konuşun.

 

 

  1. İbrahim Aslan
    İbrahim Aslan
    18 Mayıs 2017 Perşembe

    2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...