Freelance Web tasarımı yaptırmak için kiminle çalışmalısınız?

Freelance Web tasarımı yaptırmak için kiminle çalışmalısınız?

Freelancer Web tasarımcınızı, grafik tasarımcı ya da web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacak digital partnerinizi bulmak  artık çok kolay.

İnternet sitesi kurmak kolay değildir - özellikle de yetenekli bir grafik tasarımcı, web sitesi tasarımcısı veya bir web sitesi geliştiricisi (kodlayıcı) değilseniz.


Günümüzde, kod yazmayı bilmiyorum , html ,css veya php dillerini bilmiyorum ama web sitesi yapmak istiyorum engelinin üstesinden gelmemize yardımcı olacak birçok ücretsiz sürükle ve bırak web sitesi oluşturucusu var.

Ancak yine de, web sitenizde ve grafik tasarımlarınızda bazı noktalarda profesyonel yardıma ihtiyacınız olacaktır ki kurumsal olarak bi başarı elde edebiliseniz. Bu kılavuzda, doğru web site tasarımcıları ve geliştiricilerini etkili bir şekilde nasıl bulacağınız konusundaki deneyimlerimizi paylaşacağız.

Bir Tasarımcı veya Geliştirici / Kodlayıcı Seçerken En Çok Sorulması Gerekenler 

 • Bir grafik tasarımcısını, web sitesi tasarımcısı veya geliştiricisini nasıl seçmeliyim ?
 • Web sitesi tasarımcılarının tasarımcıların ücreti nedir?
 • Freelancer ile çalışırken - projenin başlangıcından bitimine kadar olan süreç nasıl işleyecek?
 • Güvenilir ve uygun fiyatlı tasarımcıları veya geliştiricileri nereden nasıl bulabilirim?

Kaliteli İş Çıkarmak için Kaliteyi Konuşturmak Gerek

Web tasarımı için  doğru tasarımcı veya geliştiriciyle çalışmak için öncelikle web sitenizle ne yapmaya çalıştığınızı ticari olarak kullanıp kullanmadığınızı kafanızda kurgulamanız  gerekir.

Bir Web Tasarımı için 3 Temel Bileşen Bulunur

 1. Arayüz Tasarımının Yapılması (ux ui design)
 2. Tasarımın Kodlanması (Front End)
 3. Web Yazılımı kullanarak web sitenin yönetilebilmesini sağlamak (Backend)

Bunlar birbirinden farklı becerilerdir. Şunlardan birilerini yapabilirsiniz:

 • Her bir işi yapmak için farklı freelancerlar bulmak (yani web sitesi tasarlamak için birilerini tutun ve sizin için kodlaması için bir başkasını kiralayın) 
 • Bu işlerin hepsini de yapabilen birini (örneğin iyi tasarlanmış ve kod yazabilen birisi) kiralayabilirsiniz.

Web sitelerini tasarlamak ve oluşturmak konusunda, sürece dahil olabilecek 3 uzman türü vardır, bunlar :

 • Grafik tasarımcılar
 • Web tasarımcıları
 • Geliştiriciler / Kodlayıcılar

# 1 Grafik Tasarımcılar:

 • Grafik tasarımcılar görüntü oluşturmaya ve grafik üretmeye odaklanırlar.
 • Web sitelerini tasarlamazlar,Bu konuda yeteneğe sahip olan grafikerler olabilir.
 • Sizin için genellikle bir web sitesi kodlamazlar sadece arayüz tasarımına müdahil olurlar

Grafik tasarımcılar, banner tasarımları, simgeler, logo, baskılar vb. için görüntüler oluştururlar. Temel olarak, görüntü ve grafik içeren herhangi bir iş için - bir grafik tasarımcı ihtiyacınız olan elzem bi uzmanlık dalırı.

Buna logo tasarımları, üstbilgi resimleri, afiş resimleri, düğme tasarımları ve simge tasarımları da dahildir. Grafik tasarımcıları ağırlıklı olarak görüntü ve grafik oluşturma konusunda uzmanlaşmışken bazıları da web sitelerini tasarlama yeteneğine sahip olabilirler. Bununla birlikte, çoğu grafik tasarımcısı, bir web sitesini HTML ve CSS kullanarak nasıl kodlanacağını bilmezler..

# 2 Web Tasarımcılar:

 • Onlar sizin için tüm web sitesi düzenini tasarlarlar ve web tasarımının bir parçasını oluşturan tüm görüntüleri ve grafikleri oluştururlar.
 • Bir web sitesini kodlamak için iyi bir kodlama bilgisine sahiptirler. Bununla birlikte, kodlama bilgileri, web geliştiriciler kadar güvenilir değildir (web geliştiricis,).

Web sitesi tasarımcısı, web sitelerini tasarlama ve oluşturma konusunda uzmanlaşmış kişilere verilen isimdir.

Bir tasarımcı, web sitesinin görünümünü tasarlayacak, web sitesinde kullanılan tüm görüntüleri ve içeriği yaratacak ve nihayetinde görsel tasarımı işleyen bir web sitesine tercüme edecektir. Yani bir web sitesi tasarımcısı, "anahtar teslim web sitesini yaparım" diyebilir.

# 3 Web Geliştiriciler / Geliştiriciler / Kodlayıcılar :

 • İyi bir web geliştirici aklınıza gelebilecek hemen hemen her tür web sitesini kurabilir.
 • Çoğu geliştirici maalesef iyi bir tasarımcı değildir. Dolayısıyla, web sitenizi tasarlamak için bir geliştiriciye kesinlikle güvenmeyin.
 • Yetenekli bir geliştirici ve iyi bir grafik tasarımcısı harika bir ekip oluşturabilir. Ancak bu yaklaşımın kendi artı ve eksileri vardır. "Kürekod'da olduğu gibi :) , bu konuyuda başka bi yazımızda dile getiririz"

Web geliştiriciler veya kodlayıcılar, hemen hemen her tür web sitesi oluşturabilen mühendislerdir. Genel olarak, yetenekli bir geliştirici genellikle çok yetenekli bir tasarımcı değildir ya da tam tersi. Geliştiriciler, bir tasarımcının çözemediği teknik sorunları çözmek için var olan uzmanlardır.

Dolayısıyla, yeni bir web sitesi yaptırmak istiyor, ajansınıza veya bilişim sektöründeki işletmenize digital partner arayışı içerisindeyseniz , markanızın yenilenmesine veya dijital uzmanlığa ihtiyaç duyuyorsanız kürekod ile iletişime geçebilirsiniz.

 1. İbrahim Aslan
  İbrahim Aslan
  17 Haziran 2017 Cumartesi

  2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...