Freelancer "Psd to Css" Webmaster mi Arıyorsunuz ?

Freelancer

Merhabalar Kürekod Freelancer Web Tasarım Blog Takipçileri ; Bu makale de psd to css veya aynı anlama gelen psd to html nedir ve nasıl yapılır bunları anlatmaya çalışacağım. İlk olarak  psd kısada olsa buna değinelim :

Psd yani  PhotoShop Document kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Adobe'nin geliştirdiği ve herkesin bildiği Photoshop programının kaydettiği uzantıdır.

Peki Css nedir?

Css kısaca web tasarım alanında html ile birlikte kullanılan stil şablonları anlamına gelir.İngilizcede Css yani ,  Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS) , baş harflerinden oluşan bir stil şablonudur.Bildiğimiz html içinde kullandığımız stiller, neler bunlar : width , height , font-size vs. belirli kalıplardan oluşur. 

Aslında her webmaster adayının bileceği yada bilmesi gereken en önemli yazılım dili diyebiliriz. Css'in yazılım dili olup olmadığı bile hala günümüzde tartışma konusudur.Psd to Css ise  Photoshop’ta yapılan bir tasarımın stil şablonları kullanılarak html ye dönüştürülmesidir.

O Halde Neden Css Kullanmalıyız ?

Css kullanmanın birçok güzelliği var. En önemlisi bütün tarayıcılarda aynı görüntüyü yakalayabilmek.Onun dışında ek olarak hayat kurtarır. Css'i az kod çok iş olarak niteleyebiliriz. Kaldı ki günümüzde css olmadan web siteleri oluşturmak kesinlikle imkansız bir olay haline gelmiştir.Eskiden html table ile yani tablolarla kafayı yerdik, bütün tarayıcılarda problem çıkardı. Css sayesinde artık bu problem ortadan kalktı diyebiliriz.

Web Tasarım & Yazılım işine girecek arkadaşların mutlaka öğrenmesi gerek diye düşünüyoruz.İleride daha detaylı css anlatımlarıyla diğer makalelerde görüşmek üzere.

  1. İbrahim Aslan
    İbrahim Aslan
    27 Ağustos 2017 Pazar

    2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...