Güzel Bir Web Sitesi için 5 Altın Kural

Güzel Bir Web Sitesi için 5 Altın Kural

Donanımlı Bir Web Sitesi Yapmak İçin 5 Kural 

 • Web sitesinin Erişilebilir halde olması 
 • Web dizaynın (tasarımın) Doğru Görülmesi
 • Web sayfasının Hızlı cevap vermesi
 • Web sayfasının Arama Motoru ile senkron çalışması
 • Web sayfasının Kolay kullanışlı olması
 • Web programının Güncel olması
 • Web Projesinin Erişilebilir Halde Olması

Web sayfası tasarımı iyi bir alan adı yer üzerinden sunuluyor ve sağlam bir kod yapısına sahip olmalıdır ki web sayfası durmaksızın ziyaretçilerin ulaşımına izin vermelidir. Kullanıcıların zaman gözetmeksizin şehirlerden sayfayı gezeceği bilinmediğinden her olasılıkta web sayfasını ziyaretçi giriş çıkışına açık olmalıdır 7/24 online olan dünyada kesinti olmamalı. Bu durumda gerekiyorsa farklı yerlerde bulundurulacak severler üzerinden web sayfasının yayınlanması sağlanmalıdır.

Web Dizaynın Doğru Görülmesi

Web sayfasını büyüyen teknoloji odaklı çalıştığından sürekli yenilenen çözünürlükteki ve farklı ebattaki cihazlarda uyumlu şekilde görüntülenebilmelidir. Web sayfası tablet, mobil cihazlar ve PC lere uygun bir şekilde tasarımı ortaya koyulmaktadır. Günümüzde internet kullanıcılarının 70% oranından mobil olması responsive web sitelerinin zorunluluğu anlamını taşımaktadır.

Bu yazımıza göz atınız : Mobil Uyumlu Site mi ? Yoksa Mobil Site mi ?

Web Sayfasının Hızlı Cevap Vermesi

Web sayfasının hızlı yüklenebilmesi hosting alanı, ram takviyesi vs. programlama alt yapısı ve tasarım birleşenlerini ile alakalı kapsamlı bir durumdur. Web tasarımı hızı için web sayfasında kullanılan tüm şablonlar mutlaka senkronize edilerek web sayfasına entegre edilmelidir.

Bazı Programlama hususunda ise çok koddan kaçınan standartlara daha yakın bir programlama kullanılmalıdır. Bu iki önemli kriter de uygun olarak tasarladıktan sonra sağlam bir hosting alanı üzerinden web sayfasını kullanıma açılmalıdır.

Web Sayfasının Arama Motorları ile Uyumlu Olması

Web sayfasının en ekonomik ve en önemli pazarlama yollarından biri olarak kabul görmektedir. Web projesinin güzel ve önemli bir pazarlama aracılığı olabilmesinin yolu ise arama motoru optimizasyonu olarak bilinen arama motoru uyumu ile çalışmasıdır. Arama motoru senkronu ya da optimizasyonu olarak günümüze kadar gelen en çok kullanılan Google arama aracıdır.

 1. İbrahim Aslan
  İbrahim Aslan
  15 Haziran 2017 Perşembe

  2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...