İnstagram Fenomenlerine Reklam Kısıtlaması

İnstagram Fenomenlerine Reklam Kısıtlaması

Geçen günlerde ABD'nin Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Instagram ünlülerinin reklam içeriklerini paylaşırken yasaları ihlal ettiğini bildirmiş ve bu konuda yapılacak bazı düzenlemeleri başlattığını duyurdu.

İnstagram fenomenleri, sosyal medya reklamları açısından düşündüğünüzden çok çok  şanslı durumda. Ünlülerin bir çoğu bu anlaşmalarını resmi olarak faturalandırmak zorunda kalmadığı gibipromosyonlar karşılığı reklam anlaşması gerçekleştirilmiş gibi gösteriliyor.

FTC’nin yeni düzenlemesinin hemen ardından Instagram da harekete geçerek milyon dolarları aştığı düşünülen ünlüler aracılığıyla Instagram reklamı pazarına daha şeffaf bir bakış açısı kazandırıyor. Instagram’ın yeni düzenlemesi sonrasında reklam çalışmaları gerçekleştirecek olan kullanıcıların içeriğin en üstünde "X markası ile ödemeli partnerlik" ibaresini yerleştirmesi gerekecek.

Gönderiler için geçerli olan bu şart aynı zamanda Instagram Stories yani kısaca Hikaye ile yapılan reklamlarda için de geçerli olmuştur. Instagram'ın yaptığı yeni değişiklik Instagram ünlüleri için tamamen bir dezavantaj da sayılmamalı. Reklam olayına şeffaf bir yapı kazandıran Instagram, bu tarz reklam içeriklerine ait erişim ve etkileşim verilerini de Facebook’un reklam paneli üzerinden görüntülenecek. Instagram’ın yeni reklam uygulamasının tam olarak ne zaman yayına geçirileceği veya hangi ülkelerde geçirileceği konusundaysa şu an için yapılan bir açıklama bulunmuyor. Instagram’ın başta reklam düzenleme uygulaması olmak üzere birçok yenilikle yakın zamanda karşımıza çıkması bekleniyor.

Kaynak : Wm Aracı

  1. İbrahim Aslan
    İbrahim Aslan
    16 Haziran 2017 Cuma

    2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...