Kaliteli Web Tasarımı Nedir Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli Web Tasarımı Nedir Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde internetin yaygınlaşması işe birlikte insanlar bu mecrada daha fazla zaman geçirmeye başlamışlardır. İnternet sayesinde bütün gelişmeleri bilgisayar veya akıllı telefonlar vasıtası ile rahatlıkla kontrol edebilir hale geldi. Aynı şekilde iletişime de geçebilir hale gelmiştir.

Bu sebepler doğrultusunda internet üzerinden birçok işlerimizi giderebilir halede gelinmiştir. Kurumsal firmalar veya kişisel bloglar internet üzerinden tanıtım yapmak çok yaygın hale gelmiştir. Bu şekilde firmalar müşterilerine, kişiler takipçilerine ulaşabiliyor ve iletişime geçebilmektedir.

İşte kaliteli web tasarım dediğimiz zaman ana tema yukarıda belirtilen konuları yerine getirmesi ve bu konuları iyi bir şekilde yerine getirmesi anlamına gelmektedir.

Özgün olmalıdır

Web tasarımı özgün olması gerekir. Kendi sektörü ve sınıfında en üste ilerleyebilmek için sürekli tekrar eden tasarımlardan uzaklaşmalıdır. Bugün sektöründe önde yer alan internet sitelerini incelediğiniz zaman özgünlük konusunda çok fazla emek harcadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu sebep ile hem görsel tasarımlarınızda hem de sitenizde yayınlanacak olan yazı ve makalelerin özgün olmasına çok dikkat etmelisiniz.

İçerik

Web sitenizin içeriği çok önemlidir. Siteyi ziyaret eden kişiler ile ne kadar iyi iletişim kurabilirseniz o kadar interaktif hale gelebilirsiniz. Gelen ziyaretçi kendini mutlaka güvende hissetmelidir. Sitede çalışmayan hatalı sayfa olmamalı, tasarımı anlaşılır olmalı, metinler hatasız olmalı, ziyaretçi kendini özel hissetmelidir. İşte bunlar karşıladığınız zaman kaliteli web tasarım denebilir ve site amacına ulaşabilir. Amacına uymayan içerikler, başlıklar sitenin başarısız olmasını sağlayacaktır.

Hızlı çalışması

Yapılan tasarımın hızlı yüklenmesi, doğru kodlanmış olması çok önemlidir. Bu konuda gelişen teknolojileri takip etmelidir. Çünkü sitelerin hızının artması için teknoloji sürekli olarak gelişmektedir. Web tasarımcılarının bu konudaki yenilikleri incelemesi ve sitenize de uyarlayabilir olması kaliteli web tasarım için önemli bir adımdır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO uyumu)

Web sitesi tasarımı yapılırken arama motoru mantığı ön planda tutulması günümüzde çok önem arz etmektedir. Profesyonel ve kaliteli web tasarım için arama motorlarında indekslenebilir yapıda olması önemli maddelerdendir.

Erişebilir olmak

Web siteniz bugün piyasada olan bütün bağlanma seçenekleri ile test edilmiş olmalıdır. Farklı internet tarayıcıları ile test edilmeli, farklı işletim sistemlerinde doğru çalıştığı test edilmelidir. Bunun yanında ana bilgisayarınızın sürekli olarak hizmet verebilir olmalıdır.

  1. İbrahim Aslan
    İbrahim Aslan
    30 Haziran 2019 Pazar

    2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...