Psd To Html Nedir ?

Psd To Html Nedir ?

Bu yazımızda psd to html nedir ve nasıl yapılır bunları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle psd nedir buna bakalım , Psd  Photoshop programının kaydettiği Adobe'nin Photoshop programı ile açılabilen bir uzantı türüdür. Bizi ilgilendiren kısma gelecek olursak ;

Bir Psd to Html işlemi için 3 aşamayı gerçekleştirmek gereklidir . İlk aşaması tasarımın hazırlanmasıdır ki tsarım hazırlanır ve bu tasarım Photoshop ile çizilir. Başka çizim programları ile web arayüzleri çizilebilir ama en sağlıklısı ve yaygın olanı Photoshop ile çizilen web arayüzleri yani psd. uzantılı arayüzlerdir. Ardından bu tasarım HTML kodları ile tarayıcıda dinamik bir şekilde çalışması için hmtl kodları ile kodlanmaya başlanır. PSD to HTML‘de ise bir PSD dosyasının HTML’e dökülmesi işlemi yapılır. PSD ilk aşama, HTML 2. aşama ve 3. aşamada ise web sitesinin kodlaması vardır

PSD to HTML Nasıl Yapılmalıdır ?

Photoshop’ta bir PSD dosyası katman şeklinde yapılmalıdır. HTML'i kodlayan  kişi yada kişilerin bu PSD’yi rahatça anlayabilmeleri için katmanları gruplandırılmalı  ardından, yapılan tasarımı PSD formatında kayıt edilmelidir. 

PSD dosyası hazır ve HTML’i kodlayan kişide düzenli yapmalıdır. "Düzenli yapmalıdır"dan kastımız , düzenli bir şekilde herkesin anlayacağı tarzda kodlanmasıdır. Ayrıca temiz bir iş için sadece kod düzeni değil, dosya düzeni de oldukça önemlidir. Bir dosya açılmalı ve font dosyaları ayrı, css dosyaları ayrı, resim dosyaları ayrı dosyalarda olmalıdır. Bu sayede arka planı kodlayan kişi zorluk çekmez ve ileride bir değişiklik yapmak istediğinizde kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

PSD to HTML’de Hangi Programlar Kullanılır?

İlk aşama diye tabir ettiğimiz, tasarımın çizilmesinde Photoshop size yardımcı olacaktır. Ayrıca tasarımınız içine iyi görseller yapabilmek içinde Illustrator programını kullanabilirsiniz. Bir tasarımı HTML kodlayan kişide derleyici programlar kullanılır. Bir çok derleyici program vardır. Başlangıç için, Adobe’nin Dreamweaver programını yada ücretsiz ve açık kaynak olan Notepad++‘ı  ve bizim en çok tercih ettiğimiz Sublime Text  editörünü kullanabilirsiniz.

 

  1. İbrahim Aslan
    İbrahim Aslan
    16 Mayıs 2017 Salı

    2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...