Responsive Tasarımın 6 Can Alıcı Faydası

Responsive Tasarımın 6 Can Alıcı Faydası

Responsive design ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmakla beraber ;  tasarım ile laptop, masa üstü bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından web sitesi uyum sağlamaktadır. Ezcümle ekran boyutu ne olursa olsun web sitesinin içerik boyutları, kullandığınız cihaza uyumlu hale gelmektedir. Responsive yani türkçe anlamı ile esnek demektir. Kısaca tasarlanan web sitesi her cihazda esnek olup kendini o ekrana göre boyutlandırmaktadır.

Responsive Design

Özellikle cep telefonlarından web sitelerine giriş yapıldığında sayfa boyutu büyük gelmektedir, ziyaretçi ekranı kaydırmak zorunda kalır ve sayfa içeriklerini belli oranda büyütebilir, bu büyütme esnasında ise içerikler belirsizleşir ve kullanıcı deneyimi olarak olumsuz sonuçlar doğurur. Responsive tasarım sayesinde, kullandığınız cihazın ekran boyutuna göre sayfa içerikleri şekil alır ve bu sorunları yaşamanıza engel olur.

Responsive Tasarımın Faydaları Nelerdir?

Gelişen alt yapı ile birlikte günlük binlerce web sitesi yayına giriyor. İşletmeler, hem müşteri kitlesini arttırmak için hem de yasal zorunluluk nedeni ile web sitesi kullanmaya başlamaktadır. Her gün açılan binlerce web sitesi arasında müşteri kitlesini arttırmak için temel iki unsur bulunmaktadır: Web tasarımı ve kullanıcı deneyimi.

●  Responsive tasarım, web sitesinin tasarım aşamasında ayrıcalıklar sunmaktadır. En çok tercih edilen responsive css framework ise Twitter'ın geliştirdiği Bootstrap framework'üdür. Ayrı ayrı web sitesi açarak müşteri kitlesini arttırmaya çalışmak yerine, tüm cihazlar ile uyum sağlayan bu tasarım şekli ile tek site açılır. Böylelikle hem tasarruf sağlanmış olur hem de tek websitesi üzerinden ziyaretçilere hitap eden işletmeler daha avantajlı hale gelir. Cep telefonlarından, tabletlerinden ya da bilgisayarlarından hangi sitenin uyumlu olduğuna bakmak yerine tek site üzerinden isteklerine ulaşmış olurlar, bu da web sitesinin daha fazla tercih edilmesini sağlar.

●  Seo yani arama motoru optimizasyonu  uygulaması için de responsive tasarım oldukça önem arz etmektedir. Tek site üzerinden ziyaretçileri ile buluşan web siteleri, ayrı ayrı açılan web sitelerine göre daha fazla ziyaretçiye sahip olacaktır ve arama motorlarında daha üst sıralarda yerini almış olacaktır.

●  Responsive tasarım yaptırmayan web sitelerinin mobil uyumlu site de açması gerekecektir.Buda daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Mobil Uyumlu Web Site mi ? Yoksa Mobil Site mi ? Mobil uyumlu web sitesi açılmadığı takdirde, ziyaretçiler cep telefonları için uyumlu olmayan web sitesini ziyaret ettiklerinde, web sitesinin içeriklerine ulaşmakta güçlük çekecektir.Buda kullanıcı deneyimi açısından çok olumsuz bi durum olacak , ziyaretçi kaybına yol açacaktır. Bu durumda ziyaretçi web sitesini yeniden tercih etmeyecektir. Responsive tasarımın olduğu web sitelerinde ise, kullanılan cihazla uyum sağlandığı için ziyaretçiler memnun kalacaktır ve yeniden web sitesini tercih edecektir. Bu durum müşteri kitlenizi arttırmanıza ve arama motorlarında üst sırada yer almanıza yardımcı olacaktır.

●  Responsive tasarım sayesinde, her çözünürlük için ayrı web sitesi açtırmak yerine oluşturulan bir web sitesi ile tek domain altında her çözünürlükte hizmet verilmektedir. Böylelikle web sitesi bakımı daha kolay olacaktır. Hata yapma oranı azalacaktır, oluşan hatalara ise daha kısa zamanda müdahale edilecektir.

●  Responsive tasarım ile bilgisayar kullanımında yer alan web sitelerinin gereksiz elementleri, cep telefonlarından ve tabletlerden giriş yapıldığında, kullanıcıların istedikleri içeriklere daha kolay ulaşabilmesi için gizlenecektir.

●  Responsive tasarım ile hazırlanan web sitelerinde istenilen içeriklere daha rahat ve kolay ulaşabileceği için web sitelerinin ortalama oturum açma süreleri de azalacaktır. Bu sayede aram motorları, web sitesini üst sıralara alacaktır.

Responsive Tasarımın Önemi

Bu tasarımın faydaları ele alındığında görülüyor ki, özellikle işletmeler için responsive tasarım oldukça önemlidir. İşletmelerin yanı sıra web siteleri ile gelir sağlayan web sitesi sahipleri için de responsive tasarım oldukça önem sağlamaktadır.

  1. İbrahim Aslan
    İbrahim Aslan
    16 Haziran 2017 Cuma

    2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...