Web Sitelerindeki Sadelik ve Saydamlık Kavramları

Web Sitelerindeki Sadelik ve Saydamlık Kavramları

Bir web tasarımcı ; web sitesini tasarlarken göz yorucu, tıklamayı zorlayıcı, içeriğin okunmasını zorlaştırıcı, siteyi yavaşlatan reklamlar içeren web sitesi tasarlar  ise web sitesine ziyaretçi açısından zararlar verecektir. Web sitesinin tasarımı da bu konuda çok çok önemlidir. Yapılan tasarım sitenin içeriği ile 100% uyum içerisinde olmalıdır. Örneğin Ciddi bir firmanın internet sitesinde sade renkler kullanılırken bir oyun sitesinde renkli renkli ve çocuklara hitap eden tasarımlar kullanılmalıdır. 

Web sitesinin tasarımı göze hitap etmeli, sade ve saydam olmalıdır ki ;  bu özellikler olan bir site diğer sitelere oranla daha hızlı olacak ve ziyaretçi aradığı bilgiyi kolayca ve hızlı bir şekilde bulma imkanına sahip olacaktır. Web sitenizin ziyaretçisi açısından karmaşık siteler içerisinde gezinmek zaman kaybı olduğu gibi ziyaretçinin web sitesi ile etkileşimine de zarar verecektir. Ziyaretçi aradığı bilgiyi bulmak için hem çok fazla zaman kaybedecek hem de sitenin içerisinde çok fazla içerik bulunduğu için web sitesinin hızı yavaşlayacak ve bu durum nedeni ile web siteniz gerek içerikleri ile gerekse tasarımı ile kullanıcıya vermek istediğiniz etkiyi vermeyecektir.

Günümüzde Web Tasarım ve web siteleri pazarlamanın , günlük hayatın ve iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Web sitelerinin önemi günden güne artarken  arama motorlarında milyonlarca site yayın hayatına başlamış olup bu sitelerin kimi kişisel yazı yazan bloglar,  siteler, kurumsal ve ticari siteler olmak üzere bir çok kategoriye ayırabiliriz. Ülkemizde ise  web sitesi sahibi olmak yada açmak artık kolay hale geldi ve  hal böyle oluncada web tasarım kaliteleri ve iş kaliteside ön görüldüğü gibi düştü. Mesela bir çok yerde 100 TL veya 200 TL’ye web sitesi yapan veya yaptığını sanan firmalar türemeye başladı .

Ne yazık ki ülkemizde web tasarım sektörünün  bilinçsizliği ve müşterilerin bilgilendirilmemesi yüzünden binlerce kötü site ortaya çıktı. Bu durum da beraberinde rekabeti getirdi. Başarılı bir web sayfasında  olmazsa olmazlar vardır. Öncelik olarak  sadelik ve saydamlık başarılı bir web sitrsinin vazgeçilmezidir. Kullanıcıyı sıkmaz, sayfada daha çok kalmasını sağlar. Web tasarımında sadelik ve kullanışlılık her zaman için internet kullanıcılarının tercih sebebidir. Bunun yanında Web Tasarımın sadeliği verilmek istenen mesajın kullanıcıya net bir şekilde verilmesini sağlar.

Çünkü Web tasarımlarında çok farklı renk kullanımları internet kullanıcılarını fazlasıyla gözlerini yorar ve siteden çok kısa sürede ayrılmalarına sebep olmaktadır.Yapılan Web sitelerinde ek yazılım gerektiren sayfalar kullanılmamalıdır. Bir web sitesi ziyaretçisi tarafından ek yazılımlar genellikle güvenli olarak görülmemekte ayrıca yükleme işleminin belirli bir süre almasından dolayı kullanıcıların web sitelerini ziyaretlerini engelleyen en temel nedenlerin başında gelmektedir. 

Web sitelerinde sadeliğin yanında özellikle  doğallıkta çok çok . önemlidir. Site tasarımları kadar Seo çalışmalarında da sadeliğe önem verilmelidir. Sadelik ziyaretçileri yormadan sitede uzun süre kalmalarını sağlayacaktır. Çünkü Aşırı görsellik ziyaretçileri yoracak ve kısa zamanda siteden ayrılmalarına sebep olacaktır. Bir web sitesinin başarısı için ziyaretçilerin memnuniyeti çok önemlidir.

  1. İbrahim Aslan
    İbrahim Aslan
    02 Temmuz 2017 Pazar

    2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...