Web Tasarım Firmalarından Demo İstemek ?

Web Tasarım Firmalarından Demo İstemek ?

Bir çok web sitesi yaptırmayı düşünen firma veya kişiler içeriğini görmeden ne yapacağınızı bilmeden sizle nasıl çalışalım gibi bi düşünceleri oluyor. Ve bundan dolayı "Siz önce tasarımın demosunu yapın biz beğenir isek, sözleşme yapalım gibi bir düşünce içerisine girebiliyorlar." Bir çok reklam ajansı , web tasarım firması , yazılım geliştiriciler bu tip taleplerle çok fazla karşılaşıyorlardır. Başta çok haklı ve tutarlı bir istek gibi dursada içerisindeki tutarsızlıkları sizlere maddeler halinde sıralıyalım.

 • 1. Kesinlikle unutulmaması gereken  : Yapılacak iş firmaya özel yapılıyor ve sadece istenilen firma için kullanılacak. Müşteri tasarımı onaylamadığı halde ise tasarım çöpe atılacak, verilen emek fazlasıyla zayi olacak. Maalesef bir çok kişi bunun farkında değil ve bu tutarsız talepte  bulunuyor. Her ne olursa olsun gerçekten ciddi bir alıcı müşteri ciddi bir alıcı ise , ön ödeme yapar, her ne alıyor olursa olsun... 
 • 2. Bir ev yaptıracak olsanız , mimari çizim halinde bir örneğini istemek çok mantıklı olabilir. Zira o çizim ilgili iş işin maliyetinin ve iş yükünün belkide %10'u bile değil. Ancak hadi sen bana evi yap anahtarları teslim et ; bir yap biz beğenirsek alalım demek ne kadar saçma ise bu tarz işlerde ise demo talep etmek o kadar saçma. Tasarım hizmetin zaten kendisi olduğuna göre, bizatihi hizmetin kendisini demo olarak istemek işte bu kadar mantıksız oluyor. 
 • 3. Yapılacak iş küçücük bir sayfa bile olsa, tek sayfa'da olsa asıl olan konsept tasarımdır. Konsept tasarım belkide işin katma değerli yegane yeri ve iş yükünün muhtemelen %50 sini oluşturmaktadır. Hal böyle iken, bahsi geçen demo 1 sayfa bile olsa, iş yükü ve ayrılacak zaman bu oranda omak zorundadır. Bu haliyle demonun demo olarak değerlendirlemeyeceği gayet açık...
 • 4. Bir çok sektör kuruluşuna göre müşterinin demo isteği emek hırsızlığı olarak düşünebilir. Örneğin Interact'ın tüzüğünde bu isteğe karşı ajansların kesin bir dille red cevabı vermesi isteniyor : "Sektörün temel çıktılarından biri olan yaratıcı tasarım ve düşünceyeyi zedeleyici davranışlardan kaçınır, bu doğrultuda gelebilecek olumsuz taleplerin (örn. kurumsal web sitesi ve portal projeleri için ücretsiz tasarım sunumları) sektöre ve reklamverenlere verdiği zararlar konusunda hem çalışanlarını hem de iş ilişkisi içerisinde bulunduğu kurumları bilgilendirirler."
 • 5. Bir web tasarım firmasını seçerken, o firmanın yaptığı işler / projeler, daha sonra yapacakları ile ilgili fikir verecektir. Bunun için ajansın web sitesindeki referanslar kısmına bakmak yeter de artar bile. Yine bu müşteriler aranıp, memnuniyet durumları sorgulanabilir. Bunun için size özel bir tasarım istemeye gerek olmadığını düşünüyorum.
 • 6. Son olarak bir satın alma yapıyorsunuz ve her satın alma işinde olduğu gibi bir risk üstleniyorsunuz. Bir yazıcı alırken, bir malzeme alırken, bir hizmet alırken hep %100 menuniyetimiz konusunda bir risk taşıyoruz. Bu riski azlatmak adına, araştırıyoruz ve çeşitli alternatifleri değerlendiriyoruz. Peki bu hizmet alımında bu riski sıfırlama çabası neden? Bu risk ise eğer, bu riski üstlenmesi gereken kim?

Kaynak Olarak : MediaClick 

 

 

 1. İbrahim Aslan
  İbrahim Aslan
  11 Ocak 2018 Perşembe

  2013 yılından beri yazarda yazar... Küre gibi kodlar yazar...En sonda blog yazar...